Yarışma Kuralları

 

ULUSLARARASI İSTİKLAL YOLU ŞERİFE BACI YARI MARATONU ve 10K KOŞUSU

GENEL BİLGİLER ve COVID-19 NEDENİYLE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Tarih

:

12 Haziran 2022

Yer

:

Hanımeli Kafe Yanı / İNEBOLU

Program

:

08:30 / Koşu başlangıcı

12: 30 / Ödül töreni

Parkur Uzunluğu

:

Koşu : Yarı Maraton - 10 Km

Katılımcı profili

:

Yarı Maratona kayıt yaptıran katılımcıların 18 yaşını, 10 Km koşusuna kayıt yaptıran sporcuların ise 16 yaşını doldurmuş olması zorunludur.

Kayıt Prosedürü

:

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir.

Kayıtlar https://serifebaciyarimaratonu.com  web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 08 Haziran 2022 Çarşamba günüdür. Lütfen kayıt ve ödemenizi erken yapınız. Bu tarihten sonra veya yarış alanında kayıt alınmayacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir. Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

Kayıt formunu doldurup, ödemesini yaptıktan sonra isminiz katılımcı listesinde ONAYLANDI olarak  görünecektir. Yanlış girdiğiniz bir bilgi olursa e-posta göndererek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Son kayıt tarihi ve Kayıt Ücreti

:

08 Haziran 2022 günüdür. Bu tarihten sonra veya etkinlik alanında kayıt alınmayacaktır.

Kayıt ücretleri 01 Nisan 2022 tarihine kadar 80 TL, 01 Nisan 2022 tarihinden sonra 100 TL olarak belirlenmiştir.

Koşu kaydının geçerli olması için kayıt ücretinin en geç 08 Haziran 2022 tarihine kadar belirtilen yöntemlerle ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücreti konusunda ödeme tarihi baz alınır. Kayıt ücreti 08 Haziran 2022 tarihine kadar ödenmemiş kayıtlar iptal edilir.

Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir.

Kayıt ücreti aşağıdakileri kapsamaktadır :

Katılan tüm sporculara

- Anı madalyası olarak İstiklal Madalyası
- Çanta
- T-shirt
- Madalya
- Online Sertifika

ÖNEMLİ : Katılımcıların (iş, aile, sağlık vb.) herhangi bir nedenden ötürü etkinliklere katıl(a)maması durumunda ücret iadesi yapılmaz. Kayıt ücretleri bir başka etkinliğe veya kişiye aktarılmaz.

Sporcu Kiti

:

Koşuculara çipli göğüs numarası verilir. Göğüs Numarasını belirtildiği gibi kullanmayan katılımcılar sıralama - tasnif dışı kalırlar. Sporcu kitleri, her katılımcının şahsen kendisine ve kimlik ibraz edilerek, imza karşılığında verilecektir.

Kitler 11 Haziran 2022 tarihinde 11:00 – 18:00 saatleri arasında Osman Sungur Moteli Terasından yapılacaktır. Belirtilen günde teslim alınmayan kitler verilmez ve bir hak iddia edilemez.

Parkur

:

İnebolu Boyran mevkiinde bulunan Hanımeli Kafenin önünde başlayıp Erkekarpa Köyü`nden dönülerek yine başlangıç yeri olan Hanımeli Kafe önünde son bulacaktır.

Zeminin tamamı asfalttır. Herhangi bir koşu ayakkabısı ile rahatlıkla koşulabilir. Hava şartları göz önünde bulundurularak uygun kıyafetler giyilmelidir.

Su istasyonu

:

Koşuda parkurun 3, 5, 10 ve 15. km. lerinde su istasyonu bulunacaktır.

Ödüller

:

YARI MARATON ÖDÜLLERİ (Kadın-Erkek) :

Birinci

İkinci

Üçüncü

3.000 TL

2.000 TL

 1.000 TL


MASTERLER ÖDÜLLERİ (Kadın-Erkek) :

Birinci

İkinci

Üçüncü

300 TL

200 TL

100 TL

 

ÖNEMLİ : Tüm ödüller törende sırasıyla verilecek, erken ayrılmak isteyenler için özel bir uygulama olmayacaktır. Törene katılamayacak hak sahipleri, yerlerine bir refakatçi bırakmalıdırlar. Ödüller daha sonra iletilmeyecektir. 10K yarışmasına katılacak sporculara kupa ve katılım madalyası verilecektir.

Yaş Tasnifi

:

10 Kategori Olacak

35-39 Yaş Grubu Kadın / Erkek

40-44 Yaş Grubu Kadın / Erkek

45-49 Yaş Grubu Kadın / Erkek

50-54 Yaş Grubu Kadın / Erkek

55-59 Yaş Grubu Kadın / Erkek

60-64 Yaş Grubu Kadın / Erkek

65-69 Yaş Grubu Kadın / Erkek

70-74 Yaş Grubu Kadın / Erkek

75-79 Yaş Grubu Kadın / Erkek

80+ Yaş Grubu Kadın / Erkek

Kurallar / Hatırlatmalar

:

 • Kayıt formunu doldurup, kayıt ücretini yatırmalısınız. Ücret onayı alan katılımcıların bilgileri katılımcılar listesinde yayınlanır. Listedeki bilgilerinizde değişiklik olacaksa lütfen mail atınız.

 • Göğüs Numaraları kimlik kontrolü ile ve imza karşılığı teslim edilecektir. Numarasız şekilde parkura girilmemelidir. Verilen göğüs numarası söylendiği şekilde takılmalıdır. Kontrol noktalarında veya bitişte numaranız kayıt edilemezse sıralamaya giremezsiniz.

 • Bu organizasyona katılmak için sporcu lisansı veya sağlık raporu veya kit teslimi esnasında imzalayacağınız TAAHHÜTNAME yeterlidir. Katılımcıların sağlık durumlarının bu tip bir etkinliğe uygun olduğunu ve tüm riski üstlendiklerini belirtir toplu kayıt ve “Risk Kabul Formu” ‘nu etkinlik günü kayıt masasında imzalamaları gerekmektedir.

 • Yarış organizasyonu, baş gösteren kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu taktirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

 • Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

 • Genel trafik, mülkiyet ve güvenlik kurallarına uymak katılımcıların kendi sorumluluğudur. Parkur dışındaki yasaklanmış alanlara girilmemelidir. Kural ihlallerinden doğabilecek hukuki sorunların muhatabı katılımcının kendisidir, organizasyon sorumlu tutulamaz.

 • Doğayı kirletmemek için suyunuzu istasyon civarında içip ambalajını çöp kutusuna atmalısınız. Kişisel su taşıma aparatları taşınabilir.

 • Etkinlik süresince çevreye hiçbir şekilde çöpünüzü veya fazlalığını hissettiğiniz bir malzemenizi atamaz/bırakamazsınız. Bu davranış diskalifiye sebebidir.

 • Tüm ödüller törende sırasıyla verilecek, erken ayrılmak isteyenler için özel bir uygulama olmayacaktır. Törene katılamayacak katılımcılar, yerlerine bir refakatçi bırakmalıdırlar. Ödüller daha sonra iletilmeyecektir.

 • Katılımcıların (iş, aile,sağlık vb.) herhangi bir nedenden ötürü etkinliklere katıl(a)maması durumunda ücret iadesi yapılmaz. Kayıt ücretleri bir başka etkinliğe veya kişiye aktarılmaz.

 • Hava veya arazi şartlarındaki değişiklikler, katılımcı yeterliliği gibi nedenlerle parkurlarda güzergah veya mesafe değişikliği yapılabilir. Katılımcılar yeni parkur düzenlemesine uymakla mükelleftirler, aksi iddialarda ve taleplerde bulunamazlar.

 • Ara sonuçlar yayınlandıktan 30 dakika içerisinde 100 TL itiraz bedeli ve dilekçe ile etkinlik direktörlüğüne başvurarak itirazınızı yapabilirsiniz. İtirazınızın kabul olması halinde itiraz bedeli geri ödenir ve gerekli düzeltme yapılarak sonuçlar revize edilir. Daha sonra yapılacak itirazlar geçersizdir.

 • Organizasyon esnasında çekilen fotoğraf ve videoların kullanım hakları organizasyona aittir. Hak talep edilemez.

 • Tüm katılımcılar bu kuralları okumuş ve biliyor kabul edilerek kayıt olmuş sayılırlar.

Sonuçlar

:

https://serifebaciyarimaratonu.com adresinden yapılacaktır. Sertifikalarınızı aynı adreste sonucunuzu görüntülediğiniz alandan alabilirsiniz.

Diskalifiye

:

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:

 • Herhangi bir kontrol noktasından geçmemek.

 • Belirlenen parkur dışına çıkılması.

 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.

 • Ara noktalar haricinde destek almak.

 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.

 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.

 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.

 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.

 • Zorunlu malzemeleri bulundurmamak veya organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddetmek.

Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez.

COVID-19 ÖNLEMLERİ KAPSAMINDA UYGULANACAK KURALLAR :

Kayıt ve Yarış Öncesi

:

Şerife Bacı Yarı Maratonu ve 10K Koşusu kayıtları sadece web sitesi üzerinden alınacak, yarış günü kesinlikle kayıt alınmayacaktır.

Kayıt sırasında her bireyin parkur için tahmini hızı sorulacak, organizatör bu beyana (ve gerekirse geçmiş sonuçlara) bakarak her koşucuya bir çıkış (start) saati atayacak.

Her koşucu, yarıştan önceki 14 gün boyunca temas kurduğu insanlara dikkat edecek, onlarda veya kendinde Covid-19 pozitif çıkması, ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, kas eklem ağrısı, koku alamama gibi şikayetler olmaması durumunda yarışa katılmalıdır.

Kitler ve Kit Dağıtımı

 

Organizasyon yarışmacı kitlerini ve diğer paket içeriğini yarıştan en az 72 saat önce hazırlayıp kolilerde paketleyecektir.

Kit dağıtım alanında Sağlık Bakanlığı tavsiyelerine uygun mesafeli bir düzen kuracak, yarışmacı-görevli temasını en aza indirecektir.

Kit dağıtımı çıkış listesine bağlı olarak randevu esasına göre yapılacaktır. Her yarışmacıya çıkış saatleriyle orantılı 15 dakikalık bir zaman aralığında alana gelmesi istenecek. Bu bilgiler yarışmacının beyan ettiği e-posta ve mobil telefona iletilecek, ayrıca kayıtlar kapandıktan sonraki 12 saat içinde internette ilan edilebilecektir.

Her yarışmacının alana girişi ancak maske takarak, kişisel taşınabilir dezenfektan, tükenmez kalem (yarış feragatnamesi için ilgili federasyon ve GSGM tarafından hukuki düzenleme yapılırsa gerekli olmayacaktır) ve kendine ayrılan zamanda gelmesiyle mümkün olabilecektir.

Etkinlik Alanı, Yarış Günü Hizmetleri

 

Kayıt ve Yarış Öncesi maddesinin 3. bendine uygun temas çevresi olan, sağlıklı hisseden bireyler yarış alanına gelmelidir.

Etkinlik alanında herkes sürekli maske takar.

Etkinlik alanında kalabalık toplanmalar olmaması için ortak aktiviteler, ısınmalar, spor yarışmaları yapılmayacaktır.

Ek oturma grupları getirilmeyecek, mevcut piknik masalarının kullanımı kısıtlanacaktır. Koşan yakınını beklemek zorunda kalanların kendi taşınabilir sandalyelerini getirerek mesafeli oturması önerilir.

Yarışma için servis organizasyonu olmayacaktır.

Yarış alanında giyinme soyunma kabinleri olmayacaktır.

Çıkış ( Start)

 

Yarışmanın zamanlaması, göğüs numarası arkasına takılmış tek kullanımlık UHF RFID çiplerle her koşucunun çıkış zamanı ve varış çizgisini geçme zamanına göre NET ZAMAN olarak ölçülür.

Çıkış düzeni her koşucuya atanan çıkış zamanlarıyla akan, aralıklı çıkış (wave/interval start) şeklinde yapılır. Çıkış koridoru XX bölümden oluşur. Her yarışmacı, kendine atanan zamandan 15 dk önce çıkış koridoru girişine maske takarak gelmelidir. Bu bölümde kendine atanan zamandan 5 dk önce, -5 dk alanına girer. Bu alanda en fazla XX koşucu, zeminde işaretli yerlerde bekler, olduğu yerde ısınabilir. Son beş saniye ikazıyla hazırlanır ve çıkış zamanında koşmaya başlar.

Başlama saatine geç kalan, çıkış tüneli girişindeki ÇIKIŞ LİDER’ine kendini tanıtır. Çıkış lideri, elindeki listeye bakarak sporcuyu olabilecek en uygun boş zamanda çıkartır.

Parkurun başında maskesini takar, 100. metrede çıkartıp saklar veya tek kullanımlık maske ise 100. metrede bulunan geri dönüşüm kutusuna atar. Parkurda maske atmak diskalifiye sebebidir. (Kumaş maske ve boru bandana öneriyoruz.)

Çıkış düzenine ve zamanlamasına uyulması sağlık güvenliği için kesindir.

Parkur

 

Parkurda koşucular birbirleriyle yan yana, önlü arkalı gerekli mesafeyi bırakarak koşmalı, arkadan gelen daha hızlı koşuculara sorumlu sportmenlik gereği yol vermelidir. Rüzgar etkisini düşünerek mesafe bırakılmalıdır.

...... parkurunda sadece XX. kmde su ikmali bardak su olarak mevcut olacaktır. Bu su 20m içinde tüketilip ilgili çöp kutusuna atılmalıdır.

Güvenlik sebebiyle kulaklıkla koşmak yasaktır.

Varış (Finish)

 

Varış çizgisini geçen koşucu hızlıca nefeslenip maskesini takmalıdır.

Varış çizgisinden sonra madalya koşucuların kendilerine takmaları için uzatılacaktır.

Su ve hijyen önlemleri kapsamında ikramlar yapılacaktır. İkram alanında bekleme yapılmayacaktır.

İkram çıkışında aşırı yorgun sporcuların nefeslenmesi için bir seyrek oturma alanı olacaktır. Bu alanda fiziksel mesafe kuralına uymayanlar görevli tarafından ikaz edilecek, uyarıyı dikkate almayan yarışmacılar diskalifiye edilecektir.

Tasnifli koşularda ödül töreni sadece kürsüye hak kazananlar ve organizasyon arasında yapılacaktır. Diğer yarışmacılar ve izleyiciler davetli değildir, çekiliş benzeri aktivite olmayacaktır. Video ve fotoğraflar internete konacaktır.

Koşucu

 

Her koşucu, yarışa kayıt olarak yarıştan önceki 14 gün boyunca temas kurduğu insanlara dikkat edecek, onlarda veya kendinde Covid-19 pozitif çıkması, ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, kas eklem ağrısı, koku alamama gibi şikayetler olmaması durumunda yarışa gelmeyi kabul ve beyan eder.

Her koşucu yedekli maske, kişisel taşınabilir dezenfektan sıvı/sprey/jel bulundurur. Bunları üstünde taşır. Tek kullanımlık maskeler yerine kumaş maske veya bandanalar bir üst paragraftaki sağlık koşuluna dikkat eden koşucular için önerilir. Tek kullanımlık plastik eldivenlerin alanda koşucular tarafından kullanılmasını önermiyoruz. Bu eldivenlerin bulaşmayı arttırdığı DSÖ tarafından sürekli belirtilmektedir. Ellerimizi sık sık temizlemeliyiz.

Her koşucu yeni kuralları okumalı, çıkış saatine uygun olarak kit almalı ve çıkış tüneline girmelidir.

Tüm koşucular sorumlu bir birey olarak hem kendi hem alandaki bütün diğer insanların sağlığını gözeterek, centilmence davranır.

COVID-19 Bilgilendirme

 

Organizasyon ekibi içindeki görevliler, hakemler, gönüllüler ve tüm diğer personele Covid-19 bilgilendirmesi yapılır. Detaylı önlemlerin bir kısmı burada da açıklanır.